MongoDB ve SQL Server 2008 Karşılaştırmalı Performans Testleri

mongoDB ile Microsoft SQL Server hız performans testleri için bir araştırma yapmıştım. Michael Kennedy adında bir abimiz bunları test ederek sonuçlarını bizimle paylaşmış. Bende karşılaştırmalarını aşağıda aynen paylaşıyorum.

Görüldüğü gibi 1.000 kayıttan sonra ciddi bir fark başlıyor ki 50.000 kayıt SQL Server üzerinde 160 saniye sürerken, aynı işlem MongoDB üzerinde yalnızca birkaç saniye alıyor.


LinQ ORM aracı kullanılarak basit bir class tanımı ile insert işlemi yapılıyor. Fark 100 kat.

 


Paralel 5 kullanıcı ile select sorgusu performans sonuçları. 1/3 oranında bir zamanla MongoDB işlemi gerçekleştiriyor.

Kompleks sorgulara bakıyoruz. kompleks sorgularda da MongoDB, SQL Server’ a oranla 1/3 oranında bir zamanla işlemi bitirebiliyor.
Kompleks sorgulara bakıyoruz. kompleks sorgularda da MongoDB, SQL Server’ a oranla 1/3 oranında bir zamanla işlemi bitirebiliyor.

 

Evet genel olarak incelediğimizde mongoDB çok daha performanslı gözüküyor. Peki hiçmi dezavantajı yok bu mongoDB nin? Tabiki var 🙂

  • Transaction kavramı bulunmadığından veri kaybı söz konusu olabilir. Bundan dolayı finansal uygulamalarda tercih sebebi değildirler.
  • MSSQL deki gibi ilişkisel veri yapısı söz konusu değildir.
  • Veri güvenliği konusunda RDBMS kadar gelişmiş değildir.
  • Doküman ve profesyonel destek konusundan eksiklikleri olabilir.

Yani yapacağımız projeye göre veritabanı seçimi yapabiliriz. Bir bankacılık uygulaması veya muhasebe programı için mongoDB çok mantıklı gözükmüyor. Fakat bloglar, log datası saklamak, big data projeleri, çoklu sunucu gerektirebilecek dağıtık projeler gibi işlerde mongoDB performanslı bir çözüm sunacaktır.

“MongoDB ve SQL Server 2008 Karşılaştırmalı Performans Testleri” üzerine 4 yorum

  1. 2008 ile karşılaştırma pek ilkel kalmış 2016 ile karşılaştıran birisinin yazısını okudum. İç içe sorgular dışında açık ara farkla MSSQL 2016 önde gitmiş. Hangi db yi seçeceğimize gelirsek böyle tekilli performanslar yerine kendi veri kümemize uygun örneklerle test etmek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.